» Süren'i Kurtarma Planı

Yayınlanma Zamanı: 2009-02-14 16:35:00Sponsorlu Bağlantılar

Galatasaray'ın başarılı eski Başkanı Faruk Süren'in sahibi olduğu Transtürk Grubu'nun 35 milyon dolarlık borcu 7 yıla yayıldı

Galatasaray eski Başkanı Faruk Süren'in şirketleri, bankalara olan toplam 35.5 milyon dolarlık borçlarını Vakıfbank liderliğinde yeniden yapılandırdı. Borçları 7 yıla yayılan Faruk Süren'in sahibi olduğu Transtürk Holding ve Makine Takım'ın da dahil olduğu Transtürk Grubu, alacaklı bankalarla anlaşarak İstanbul Yaklaşımı kapsamına alındı. Faruk Süren, 2 yılı aşkın süren görüşmelerin ardından banka borçlarını taksitlendirerek nihayet derin bir soluk aldı.

Anlaşmaya konu olan nakdi kredi tutarı 34.7 milyon dolar, gayri nakdi kredi tutarı ise 1.4 milyon dolar olarak belirtildi. Şirketin borsaya yaptığı açıklamaya göre, borçlar için 30 Haziran 2000 tarihi esas alınarak, bu tarihten itibaren itfa süresince basit usulde libor+3 faiz uygulanacak. Açıklamada, borç ödeme planının, 21 Şubat'ta imzalanan finansal yeniden yapılandırma sözleşmesinin imza tarihinden itibaren 7 yıl süreli olduğu, ilk 18 aylık dönemde herhangi bir ödeme yapılmayacağı belirtildi. Faiz ödemeleri ise en son yıl yapılacak. Transtürk Holding'in bankalara 10 trilyon, Makine Takımı'nın ise 14.7 trilyon borcu bulunuyordu.

PAHALIYA PATLADI

Anlaşma gereğince protokole dahil olan Süren'in şirketlerinin gayrimenkulleri üzerinden 22.2 trilyon lira garame ipoteği tesis edilecek. Ayrıca gruba ait 5.9 trilyon lira nominal değerli hisse senedine ek olarak, grup şirketlerinden 4.2 trilyon lira nominal değerli hisse senedi rehnedilecek.

Galatasaray'ı başarıya taşıyan Faruk Süren, kendi şirketlerinde aynı başarılı yönetimi gösteremedi. Halkbank'tan kullandığı krediler, Süren'e pahalıya patladı. Süren, sorun yaşadığı banka tarafından 'mal kaçırma girişimi' ile bile suçlandı.

Zaten hayali ihracat suçlamalarıyla sıkıntılı bir dönem geçiren Süren'e bir darbe de bankalardan gelmiş, GSD Yatırım Bankası, Kentbank, Türkbank ve Akbank, Süren'e ait Transtürk Holding ve Makine Takım Endüstrisi'ne 754 milyar liralık ithiyati haciz kararını uygulamaya koymuştu. 14 banka ve 1 özel finans kuruluşu da 28.9 milyon dolarlık kredisini geri çağırmıştı.

Aktaş Dış Ticaret de, 255 bin dolar anapara ve 30 bin dolar temerrüt faizi olmak üzere toplam 285 bin dolarlık alacağı için Transtürk Kimya ile Transtürk Holding'e iflas davası açmıştı. Krizde zararı 1.2 trilyon liraya yükselen Transtürk Holding, 2002 yılının ilk 9 ayında zararını 861 milyara düşürdüğünü açıklamıştı.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !