» İş Yasası için acele edilmesin

Yayınlanma Zamanı: 2009-02-14 16:37:00Sponsorlu Bağlantılar

İSO Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi, İş Yasası ile ilgili polemik yaratanlara sordu: Enine boyuna hesaplanmadan çıkacak bir yasa iş dünyasının ihtiyaçlarını ne kadar karşılar?

İş Güvencesi Yasası'nın yürürlüğe gireceği 15 Mart öncesi işçi ile işveren kesimi arasındaki ipler iyice gerildi. İş dünyası ise, bu tarihe kadar yeni bir İş Yasası'nın yürürlüğe girmesi için var gücüyle çalışıyor. Hatta, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Refik Baydur'un yüksek sesle dile getirmekten kaçınmadığı, "İş Güvencesi Yasası yürürlüğe girerse yüzbinlerce çalışan işinden olur" şeklindeki sözleri, birçok kesimde de telaffuz edilmeye başlandı.

KÖRÜKLE GİDİLİYOR

Ancak iş dünyasında böyle düşünmeyen biri var. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi, tüm kesimleri sağduyulu hareket etmeye çağırdı. Kavi, "İş Güvencesi Yasası'nın yanlış taraflarını anlatmak için 'şu kadar kişi işsiz kalır' tarzındaki söylemler doğru değil. Yangına körükle gidiliyor" diye konuştu. Türkiye'de tarafların doğruları aramayı birbirlerine verilecek taviz olarak gördüğüne dikkat çeken Kavi, "Yasa ile kimin ne kaybedeceğini araştırmak yerine ülkenin ne kazanacağına, Türkiye'nin rekabet gücünün nasıl artırılacağına kafa yormamız lazım" şeklinde konuştu.

İş Yasası'nın 15 Mart'a kadar çıkarılması için acele edilmesinin, daha sonra birçok konuda sorun yaratabileceğine de işaret eden Kavi, şöyle devam etti:

"İki arada bir derede çıkarılacak yasa, Türkiye'nin geleceği için ne kadar doğru olur? Çünkü birçok konuyu enine boyuna tartışma fırsatı bulunamayacak. Dolayısıyla, Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olması muhtemel. Böyle bir yasanın iş dünyasına yararı da kısıtlı olur. Ayrıca, İş Yasası istemenin, işçi haklarının gasp edilmesi şeklinde algılanması da doğru değil."

Avrupa Birliği (AB), 29-30 Ocak tarihlerinde Brüksel'de yaptığı ekonomik ve sosyal kurultayda da iş yasalarını konuştu. Birliğin yeni anayasasını oluşturmaya yönelik kurultayda Türkiye'nin de dahil olduğu 13 aday ülkenin sivil toplum kuruluşları temsilcileri de yer aldı. Türkiye'yi de Hüsamettin Kavi'nin başkanlığını yürüttüğü AB-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu üyeleri temsil etti. Kurultayda önümüzdeki 10 yıl içinde ABD'nin rekabet gücüne ulaşmayı hedefleyen AB'nin rekabet gücünü artıracak yeni stratejiler üzerinde yoğunlaştığını vurgulayan Kavi, buna karşılık Türkiye'nin kısır tartışmalar içine girecek lüksü olmadığını kaydetti. "AB, mevcut iş yasaları ile ABD'nin rekabet gücünü yakalayamayacağını anladı. Almanya ve İtalya, yeni iş yasaları üzerinde yoğun çalışmalar yapıyor. Türkiye ise, Avrupa'nın terketmeye çalıştığı yasaları uygulamaya koymak için çaba harcıyor" diyen Kavi, İş Güvencesi Yasası'nın Türkiye'nin rekabet gücünü zayıflatacağına dikkat çekti.

HERKESAÇKALIR

Gelir yaratmak için rekabetin artırılması gerektiğinin bütün dünya tarafından kabul edildiğine iaret eden Kavi, "Rekabet gücünü artırmanın yolu da iş süreçlerini gözden geçirmekle olacak. Ancak bunun için işçi kesiminin ikna edilmesi gerekiyor. Olaya 'işçinin hakları' şeklinde yaklaşmak yerine rekabet gücünün artırılması olarak bakmalıyız. Çünkü rekabet gücümüzü artıramazsak bunun cezasını işçi ve işveren birlikte çekecek. Avrupa bir düzenleme yapmış ve sonuçlarını görmüş. Biz de aynı hatayı yapmak için direniyoruz" şeklinde konuştu.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !