» Dirençler neden kullanılır - Dirençlerin Kullanım alanları

Yayınlanma Zamanı: 2009-02-10 22:51:00Sponsorlu Bağlantılar
  1. Aydınlatma araçları: Ampüller içinde yer alan filamanlar birer dirençtirler. Bu dirençler sayesinde ampül ışık verir.
  2. Isıtma araçları: Kullandığımız elektrikli ısıtıcılarda gördüğümüz sıcaklık yayan çubukların etrafını çevreleyen teller direnç telleridir. Bu dirençler üstünden akım geçtikçe ısınır ve etrafa ısı yayarlar.
  3. Tüm elektronik cihazlar: Kullandığımız tüm elektronik cihazlarda elektrik akımının şiddetini ayarlamak amacıyla dirençlerden faydalanılır.

üretilen aletlerin araç vb.nin belirli amaçları vardır.Örneğin sen bir elekrik motoru kullanacaksan burada amacın elindeki elektrik akımını yani elektrik enerjisini motora vermek dolayısıyla motordan hareket elde etmektir.Burada direçlerin ilginç durumları var şöyleki;dirençler elektrikli aletlerin çoğunda bulunur.derinçlerin öncelikli amacı elektriği iletmektir.Daha sonra adı üstünde olduğu gibi elektrik akımının akmasını ihtiyaç oranında engellemek için kullanılır.yeterince ince ve uzun yapılarak lamba üretilir ve verilen elektrik bu araçta ışığa dönüştürülebilir.Yada dirençler kullanılarak çevrenin ısıtılması yani ısıtıcı olarak kullanılabilir.aynı zamanda direncin üzerinden akan akımın elektro magnetik etkisi vardır.Bununla da trafolarda mıknatıslık etkisi ile elektrik akımı dünüştürülebilir alçaltılabilir yükseltilebilir.elektrik motorunda olduğu gibi manyetik alan içinde düzgün halde sarılmış sargılara akım verilerek hareket elde edilebilir.Tersi yapılarak jeneratörlerdeki gibi manyetik alan içindeki düzgün sarımlı dirençler döndürülürse alternatif akım elde edilebilir.Benzer şekilde yarı iletken özelliği olan dirençlerle tüm elektronik devre elemanları üretilmektedir.bu iletkenlerden yararlanarak bu bilgisayarla işlerini yapıyorsun sorularına cevap buluyorsun.genellikle elektronik devre elemanları yarı iletkenlerdir.Nükleer enerji santrallerinde radyoaktif maddeleri yada parçacık hızlandırıcılarda dirençlerin önemi çok büyüktür.bu işlemler uygun özelliklerle sarılmış uygun dirençlerden başka birşey değildir.Benzer şekilde saymaya devam edersek heralde daha çok saymamız gerekir.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !